Křivoklátsko – lokalita plná zajímavostí

Česká republika si rozhodně nemůže stěžovat na to, že by disponovala nedostatkem lákadel k přilákání zvědavých turistů. Křivoklátsko pak bezpochyby patří mezi ty oblasti, které mají k rozvoji turismu ideální potenciál.

Lesní park Křivoklátsko je unikátní svojí otevřeností pro turisty

Území Křivoklátska už od roku 1977 patří mezi biosférické rezervace UNESCO. Ve smyslu „území pro přírodu i pro lidi“ zde vznikl roku 2010 Lesnický park Křivoklátsko, jenž je zařazen do mezinárodní sítě modelových lesů. Jedná se o území s rozlohou 17 000 hektarů, na němž vlastníci a správci lesů chtějí hospodařit v souladu se standardem lesnických parků. Lesnický park je v našem prostředí do jisté míry unikátní, když hlavní rozdíl v porovnání s tím národním spočívá v menším počtu zákazů pro návštěvníky i obyvatele toho křivoklátského.

Lovecký hrad Křivoklát je dominantou oblasti

Pokud již budete syti toulek po lesnickém parku, bylo by hříchem nenavštívit nádherný lovecký hrad Křivoklát, který patří mezi ty nejstarší u nás. Za svoji dnešní podobu vděčí šlechtickému rodu Fürstenberků. Kromě klasických prohlídek se je možné během roku zúčastnit i některé z celé řady akcí a výstav, které se na hradě konají.

Na Otu Pavla lze zavzpomínat v Luhu pod Branovem a okolí

Milovníci oblíbeného českého spisovatele Oty Pavla si jistě nenechají uniknout návštěvu Luhu pod Branovem, kam tento autor lokalizoval děj řady svých povídek z knih Smrt krásných srnců a Zlatí úhoři. Pamětní síň Oty Pavla v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem skýtá jedinečnou příležitost připomenout si tyto nádherné knihy a jejich děj přímo na místě, kde se odehrával. Staré rybářské vybavení instalované v této síni k tomu poskytuje ideální kulisu.

Hamousův statek potěší milovníky dějin venkova

Roubený obytný dům ve Zbečně s názvem Hamousův statek na první pohled nevypadá nijak mimořádně. Vše se však změní v okamžiku, kdy případný návštěvník vejde do tohoto stavení. Rázem se ocitne o několik století zpět a může přemýšlet o tom, jak tato selská usedlost v této době vypadala a fungovala. Pokud se výlet na tento statek uskuteční v sobotu, je součástí prohlídky i pečení chleba tradičním způsobem a v červenci se na statku každoročně koná i oblíbený „šafářův dvoreček“.

Svazek obcí Křivoklátska o vznik Národního parku Křivoklátsko nestojí

Nejen k podpoře turismu v dané oblasti vznikl Svazek obcí Křivoklátska, jehož členy je 28 obcí a městysů daného regionu 26. 5. 2023. Za své hlavní cíle si vytkl spolupráci v oblasti ochrany přírody s respektem ke kulturní jedinečnosti regionu. Důležitým důvodem vzniku pak byl rovněž odpor členů svazku ke vzniku zamýšleného Národního parku Křivoklátsko, jehož realizace by popřela dosavadní ověřené pilíře, na nichž tento park úspěšně funguje.

Předchozí Tisková zpráva Svazku obcí Křivoklátska

Vložte svůj komentář

Kontakt pro média:

Iveta Kohoutová, předsedkyně Svazku obcí Křivoklátska
Lukáš Kocman, místopředseda Svazku obcí Křivoklátska

© 2023. All Rights Reserved I Design by Levné stránky